Přetvoř pustinu v
Nový prales
Jedná se o unikátní projekt přeměny smrkových monokultur na přirozený a pestrý les, ze kterého bude jednou opět nový prales.
Přes 20 let v růstu
Naše lesy jsou nemocné
Na mnoha místech se staly obětí chybných rozhodnutí v minulosti a honby za ziskem dnes. Smrkové nebo borové monokultury jsou parodií na zdravý les, která často končí kalamitou.
Nový prales je naproti tomu ukázkou, jak nemocným lesům vrátit jejich pestrost a stabilitu. Ekologická organizace Čmelák zde vykoupila přes 36 hektarů lesa téměř bez života, část vykácela a na volná místa začala sázet původní druhy dřevin.
Dřevinná skladba Nového pralesa
Na začátku projektu dominovala dřevinné skladbě smrková monokultura. Pozvolna se daří tento trend obracet ve prospěch rozmanitých dřevin, které postupně vysazujeme.
Proč vznikl projekt Nový prales?
Naším cílem je vytvořit podmínky pro postupnou přeměnu smrkových monokultur v pestrý les a jednou i prales. Je to běh na dlouhou trať – plánovaný výsledek vznikne nejdříve za 200-300 let, až zde porostou staré a mohutné stromy, které v hospodářských lesích dnes už nenajdete. Pozitivní změny ale můžete vidět již nyní. Zároveň se jedná o praktickou ukázku, jak je možné měnit hospodářské smrkové lesy na lesy pestřejší, které budou lépe odolávat kůrovcovým i jiným kalamitám.
Pozitivní změny, které tento projekt přinesl, si můžete prohlédnout přímo na místě již dnes nebo zde na krátkém videu:
Jak vypadá Nový prales dnes?
Jednoznačně lépe, než v době, kdy jsme jednotlivé pozemky získávali. Rozdíl je patrný při porovnání s některými okolními porosty, kde jsou i dnes smrkové monokultury. V Novém pralese již mezi staršími smrky rostou desetitisíce nových jedlí, buků, javorů, jilmů ale i mnoha dalších dřevin. Na prosvětlená místa se vrací keře, byliny a další život. Podívejte se sami.
Něco víc o projektu:
Jedná se o bezzásahovou zónu, kde už hospodaří jen příroda?
Nejedná, na lokalitě aktivně zasahujeme. Zejména postupně snižujeme zastoupení smrků a dosazujeme chybějící druhy dřevin. Část smrků je po těžbě ponechána k zetlení na místě, část je odvezena a využita jako dřevo. Tím se tmavé porosty prosvětlují a vzniká tak prostor pro vysazené sazenice. Postupně bude ale počet a rozsah našich zásahů klesat. Cílem je, aby zde jednou hospodařila již jen příroda.
Na některých místech probíhá i těžba stromů, není to v rozporu s původní myšlenkou?
Není, i když pohled na některá místa po těžbě může vzbuzovat rozpaky a otázky. Těží se ale pouze jednotlivé stromy či jejich malé skupiny, nevznikají zde žádné paseky. Bez prosvětlování porostu by zde věkově i druhově různorodý les a jednou i prales vzniknout nemohly. Pokud bychom porost nechali bez zásahů, smrky by postupně svými korunami opět celý prostor uzavřeli a většina vysazených sazenic by z nedostatku světla uhynula.
Proč jsou části Nového pralesa oplocené?
Oplocenky chrání zejména jedle, ale i listnáče před okusem od jelení či mufloní zvěře. Pro tu jsou vysazené sazenice lákavou pochoutkou, o to víc, že v okolních monokulturách nic podobného nenajdou. Oplocenky bude možné zrušit, až klesnou stavy přemnožené zvěře na přijatelnou úroveň.
Vize do budoucna?
Postupně chceme zmenšovat míru našich zásahů, předávat lokalitu přírodě a užívat si radost z toho, jak se do lesa opět vrací příroda. Jednou by zde měly růst staleté jedle, smrky i buky a tiše shlížet dolů do údolí. Nový prales má být místem, kde je příroda na prvním místě. Přírodním chrámem v moři okolních hospodářských lesů. Pro pozitivní zážitek si sem můžete přijít ale již dnes.
Kde nový prales najdete?
Do Nového pralesa můžete zavítat kdykoli sami, je celoročně přístupný veřejnosti. Lesní džunglí Vás provede naše naučná stezka Nový prales. Výlet lze pohodlně spojit s návštěvou Ještědu, Chaty Pláně nebo líbezného Podještědí – kraje Karoliny Světlé.
Lokalita je dobře dostupná veřejnou dopravou:
- 3,5 km od konečné tramvaje v Liberci – Horním Hanychově
- 4 km od vlakové zastávky Pilínkov
- 4,6 km od autobusové zastávky Na Výpřeži
Přiblížit se k nám můžete také sedačkovou lanovkou na Černý kopec, nebo autem, které lze zanechat na parkovišti pod Ještědem či Na Výpřeži.