Kopec plný luk a polí
Původní pralesy na Ještědském hřebenu byly v minulosti postupně vykáceny, aby se uvolnilo místo pro nová pole a louky. Les zůstal jen na svažitých a špatně dostupných místech. Tak to bylo až do poloviny minulého století.
Časy se ale změnily…
Smrková poušť
Ve druhé polovině 20. století byly horské louky opět zalesněny, bohužel z více než 90 % smrkem. Pestrá mozaika různorodých biotopů se tak rychle proměnila ve smrkovou poušť.
Takto jsme to nechat nechtěli
Sázíme původní druhy stromů
Od roku 2004 proto vykupujeme zdejší lesní pozemky, zejména smrkové monokultury. Tyto porosty následně prořezáváme a na prosvětlená místa sázíme původní druhy stromů, které zde chybí – jedle, buky, javory, jilmy, tisy a další.
Příroda se pomalu obnovuje
Do lesa se vrací život
Na prosvětlená místa zanáší semínka dalších rostlin i vítr a ptáci. Tam, kde byla dříve jen tma, jehličí a mech, dnes žije pestrá paleta rostlin i živočichů. Pro podporu biodiverzity jsme začali také pravidelně kosit malé zbytky původních horských luk.
A co bude dál?
Prostor pro lesní velikány
Naším dlouhodobým cílem je toto místo postupně vrátit zpátky přírodě. Věříme, že jednou, za 200–300 let, zde budou do údolí opět tiše shlížet lesní velikáni a nebude poznat, že se zdejšího porostu kdysi dotýkala lidská ruka. To je náš malý, ale zato konkrétní příspěvek k obnově evropské divočiny.